Autonómne roboty na parkovanie automobilov na letisku Gatwick

Autonómne roboty pomôžu s parkovacími povinnosťami na letisku Gatwick v rámci skúšky koncom tohto roka.
Po dobu trojmesačného obdobia, ktoré sa začína v auguste, bude zóna B dlhodobého parkoviska Gatwicku pôsobiť ako testovacia pôda pre flotilu robotických komorníkov.
• Jaguar Land Rover vyvíja „dôveryhodné“ autonómne autá
Reklama – článok pokračuje nižšie

Roboti-vyvinuté francúzskou firmou Stanley Robotics a prezývanou „Stan“-používajú vybavenie podobné vozíku na vysokozdvižný vozík na zdvihnutie automobilov zo zeme a ich prepravu do parkovacieho miesta.
Používatelia idú do parkoviska a zaparkujte svoje auto v špecializovanej kabíne a potvrdzujú ich rezerváciu na dotykovej obrazovke. Autá sa potom naskenujú pre svoje rozmery a roboty sa zasunú do vhodne veľkých priestorov.
Použitie robotov parkovacích robotov odstraňuje potrebu otvorenia dverí vozidla po zaparkovaní, čo umožňuje tretine viac automobilov zaberať rovnaký priestor ako pri zaparkovaní ľudským vodičom.
Plánovacia žiadosť o Crawley Council odhalila, že letisko Gatwick sa snaží odstrániť lampy a značky parkovacích miest, ako aj postaviť osem kabín vozidiel v oblasti parkoviska, kde sa koná skúška.
Zóna B je momentálne nakonfigurovaná pre štandardné parkovacie miesto, ktoré nie je možné, a prispôsobuje 2 350 priestorov. Počas skúšky sa tým zníži na 2 180 bežných priestorov, pričom sa ponechá priestor pre 270 priestorov pre robotické komory.

Ak je súdny proces úspešný, je možné, že Gatwick rozšíri schému na iné parkoviská na letisku. Napríklad zóny C a D by mohli mať spoločnú kapacitu zvýšenú z 6 000 priestorov na samoliečba na 8 500 robotických priestorov.
Päťmesačná skúška robotov na letisku Charles de Gaulle v Paríži sa minulý rok považovala za úspech. V Lyone a Düsseldorfe sa uskutočnili aj ďalšie pokusy.
Gatwick nie je prvým letiskom vo Veľkej Británii, ktoré využíva high-tech riešenia v snahe zvýšiť efektívnosť parkovania. Parkovací systém Heathrow’s Pod Parking vidí vodičov na parkovisku Terminal 5, predtým ako ich odhodili do T5 autonómnymi vozidlami, ktoré jazdia pozdĺž vyvýšenej dráhy.
Čo si myslíte o vynáleze Stanley Robotics? Dajte nám vedieť v sekcii komentárov nižšie!

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Related Post